Reklama

Wiadomości

Agresja za progiem?

Media bombardują nas informacjami o rosnącym zagrożeniu ze strony Rosji; że boi się widma wojny już niemal cała Europa. Na ile jest to realne zagrożenie, a na ile medialne „dolewanie oliwy do ognia”? O opinię poprosiliśmy Marka Budzisza, specjalistę ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu.

Niedziela Ogólnopolska 5/2024, str. 6-9

[ TEMATY ]

wojna

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wojciech Dudkiewicz: Od 2 do 8 lat – tyle czasu, według różnych opinii, mamy na przygotowanie się do rosyjskiej agresji. Jak realne jest to zagrożenie?

Marek Budzisz: Wydaje się, że jakaś forma agresji rosyjskiej nas czeka, nie musi to jednak oznaczać wielkiej wojny. Rosja woli osiągać swoje cele polityczne na drodze wymuszeń, zastraszania, bez bezpośredniego uciekania się do wojny. Deklaracje rosyjskich polityków, nastroje, sposób myślenia i zaawansowanie rosyjskich przygotowań wskazują na to, że w jakiejś perspektywie państwo Putina podejmie próbę tego, co Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych, nazwał odepchnięciem NATO od swoich granic. Efektem tego ma być zbudowanie strefy buforowej państw, które będą objęte inną formułą bezpieczeństwa niż daje NATO. Prezydent Putin mówił o tym jeszcze przed agresją na Ukrainę. Rosjanie z tych celów nie rezygnują.

Takie „odepchnięcie” jest możliwe bez wojny?

Tak. Rosjanie już destabilizują sytuację w zakresie bezpieczeństwa, ale także sytuację w państwach NATO, które z nimi graniczą, kreując różnego rodzaju sytuacje kryzysowe – od kryzysu migracyjnego, przez uszkodzenia infrastruktury krytycznej, po próby prowokowania niepokojów wewnętrznych. Nazywają to strategicznym przygotowaniem teatru działań. Chodzi o zmuszenie przeciwników – Zachodu – do dokonania wyboru strategicznego: albo zwiększania potencjału wojskowego, co wiąże się ze skokowym wzrostem wydatków, albo do jakiejś formuły porozumienia z Rosją, z uwzględnieniem części ich interesów. I takie głosy na Zachodzie słychać. Proponuje się np., by Ukraina zrezygnowała z aspiracji przystąpienia do NATO i w związku z tym zgodziła się na ograniczenie potencjału wojskowego, co może uspokoić rosyjskie niepokoje. Odepchnięcie NATO od granic może dotyczyć również Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trudno sobie wyobrazić, żeby bez zbrojnego oporu polskie władze zgodziły się na rolę tego typu buforu.

To zależy, jak na to patrzeć. Rosjanie przed wojną na Ukrainie mówili, że trzeba ograniczyć liczby manewrów w bezpośredniej bliskości ich granic. Jeśli Zachód zgodziłby się na to – byłby to początek dyskusji, co znaczy bliskość – 50, 100 km czy może ziemie położone na wschód od Wisły? Na zachód od Wisły mogłoby stacjonować nasze wojsko, ale na wschód – już nie. Pole kompromisu, m.in. kosztem bezpieczeństwa Polski, jest dość szerokie. Rosjanie są gotowi być elastyczni, pod warunkiem że Zachód uzna, iż poczucie bezpieczeństwa Rosji jest najważniejsze, a zatem trzeba przyjąć część ich żądań. Wiąże się to jednak z pogorszeniem sytuacji Polski.

Reklama

Wyobraźmy sobie, że Rosja atakuje nas bezpośrednio. Czy sojusznicy pomogą nam zgodnie z art. 5 Paktu Północnoatlantyckiego?

Zakładam, że nasi sojusznicy będą chcieli nam pomóc, tak jak USA chciały pomagać Ukrainie. Pytanie, czy będą w stanie to zrobić w odpowiedniej chwili, a nie dopiero wtedy, gdy Rosjanie np. wejdą już w głąb Polski – tak jak weszli na Ukrainę – zbudują jakąś linię Surowikina, okopią się, lecz wcześniej, gdy będziemy chcieli zatrzymać siły rosyjskie i odepchnąć je od naszych granic. Niestety, realne jest to, że Polska nie uzyskałaby pomocy zbyt szybko. Siły wsparcia muszą przecież zostać przetransportowane do Europy z USA.

Co trwa kilka tygodni...

Właśnie. Nikt nie wątpi, że pełnoskalowy konflikt z Rosją NATO wygra, ale wojna ma swoją dynamikę. W pierwszej fazie Rosjanie mogą mieć przewagę: zaskoczą nas, walczą blisko siebie, łańcuchy zaopatrzenia są krótkie... Mogą zająć – jak na Ukrainie – część naszego kraju, okopać się, umocnić i nawet po przybyciu naszych sojuszników te tereny będzie trudno odbić. Tym bardziej że Rosjanie posługują się skutecznie straszakiem jądrowym, co pokazało doświadczenie Ukrainy.

Reklama

Pańska nowa książka Pauza strategiczna. Polska wobec ryzyka wojny z Rosją mówi o wojnie ukraińskiej, doświadczeniach z niej płynących itd. Jakie jeszcze nauki dla nas niesie?

Istotne i różnorodne. Gotowość Zachodu do niesienia pomocy Ukrainie była i jest ograniczona właśnie z powodu rosyjskiego szantażu nuklearnego. Putin regularnie używa tego straszaka, czego efektem było skalowanie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Dostarczano tyle broni, żeby Ukraińcy mogli się bronić, a nie żeby mogli tę wojnę wygrać. Gdyby – to też dziś już wiemy – armia ukraińska latem 2022 r. otrzymała to, czego oczekiwała, jej plan rozcięcia sił rosyjskich, dojścia do Morza Azowskiego, byłby realny. Dlatego Putin, używając straszaka jądrowego, zaczął grać na czas. Pozwoliło mu to przeprowadzić mobilizację i zbudować linię umocnień, która okazała się trudna do przejścia. Ukraina dostała oczekiwaną pomoc, ale zbyt późno. Tę batalię psychologiczną Putin w 2022 r. z administracją amerykańską wygrał.

Dlaczego to jest ważne dla nas?

Ponieważ pokazuje ograniczenia naszego sojusznika. Rachunek strategiczny państwa walczącego – tak jak walczy Ukraina – jest inny niż państwa wspierającego. Nawet amerykańscy urzędnicy mówią, że 85% interesów amerykańskich pokrywa się z interesami ukraińskimi, ale te pozostałe – 15% – przeważyły, że Ukraina w 2022 r. w sensie strategicznym nie wygrała tej wojny. A mogła wygrać... Dojść do Morza Azowskiego, zniszczyć most Kerczeński, odizolować Krym. Dziś mielibyśmy zupełnie inną sytuację. To także nauka dla nas.

Często myślimy, że skoro Rosjanie nie poradzili sobie z Ukrainą, to nie zaatakują NATO...

Myślenie analogiami nie musi być trafne, poza tym musimy pamiętać, że armia ukraińska ma milion żołnierzy pod bronią. W chwili wybuchu wojny mieli 400 tys. przeszkolonych rezerwistów, którzy umieli posługiwać się bronią, byli na froncie – bo tam od 2014 r. cały czas trwała wojna i przez ukraińskie formacje wojskowe przewinęło się mnóstwo ludzi. Oni zatem, dosłownie w ciągu dni, mogli zbudować ukraiński potencjał wojskowy. A ilu my mamy przeszkolonych rezerwistów? Nie mamy ich prawie w ogóle. W związku z tym gdyby sytuacja się powtórzyła czy zaogniła do takiego poziomu, jesteśmy dziś w znacznie gorszej sytuacji niż Ukraina, gdy Rosjanie ją zaatakowali. To jest realna sytuacja, a nie myślenie, że mamy sprawną armię, która jest tak silna, iż Rosjanie się jej boją. Tak nie jest.

Reklama

Pisze Pan, że Polska potrzebuje debaty strategicznej, poważnej narodowej rozmowy o sprawach najważniejszych. Jak Pan ją sobie wyobraża?

Część polskiej opinii publicznej jest już najwyraźniej zmęczona faktem posiadania państwa i chętnie przyjęłaby opcję federalizacji np. w ramach Unii Europejskiej, żeby ciężary związane z koniecznością posiadania państwa zdjęto już z naszych ramion. Ryzyko polega na tym, że te ciężary może chcieć zdjąć z nas nie Europa Zachodnia, lecz... Rosja. Obawiam się, że taka debata się nie odbędzie, choć jest potrzebna i możliwa. Tak jak stało się to na Litwie po 2014 r. Wcześniej Litwa była państwem jeszcze bardziej rozbrojonym niż Polska, wydawała na bezpieczeństwo 0,7% PKB, ale potrafiła zbudować porozumienie społeczne, które umożliwiło powrót do powszechnego poboru i skokowy wzrost wydatków na armię. Pozwoli to do 2030 r. zbudować pełnosprawną dywizję. Gdyby realia litewskie przenieść na polskie, oznaczałoby to, że miarą naszych aspiracji powinno być nie sześć dywizji – i to jeszcze o charakterze częściowo szkieletowym – lecz trzynaście dywizji czterobrygadowych! To inna jakość, inny kaliber.

Reklama

Powinniśmy mieć zatem dwa, trzy razy więcej wojska, niż mamy?

Problem polega na tym, że dziś mamy wojsko na papierze. Trzy dywizje, i to jeszcze niecałkowicie skompletowane. Ocenia się, że ich gotowość bojowa jest na poziomie 70%. Nasze wojska lądowe liczą dziś 60 tys. żołnierzy bez przeszkolonej rezerwy. Liczba 170 tys. żołnierzy obejmuje także wojska obrony terytorialnej. To dalece niewystarczający potencjał wobec skali czekających nas wyzwań. Rosjanie deklarują, że chcą mieć 1,5 mln żołnierzy służby czynnej. Ukraina ma dziś pod bronią milion ludzi. Prowadzi wojnę, wydaje na bezpieczeństwo, na utrzymanie sił zbrojnych ok. 33% PKB. W naszym przypadku nie musi to być aż tyle.

Aż boję się spytać ile...

Pamiętajmy, że w czasie zimnej wojny Amerykanie wydawali 8% PKB, a Wielka Brytania – 5,8%, nie będąc państwem frontowym. My jako państwo frontowe musielibyśmy wydawać 10-12% PKB, a wydajemy ok. 4%. Do tego potrzebna jest debata, bo to nie są wydatki niezauważalne, które można wprowadzić po cichu, za plecami obywateli. Potrzebna jest wspólna decyzja całego narodu, musimy mieć świadomość wyrzeczeń, powodów, z jakich trzeba je podjąć, realnych zagrożeń, z którymi mamy do czynienia. To udało się w krajach bałtyckich. We wszystkich trzech republikach wprowadzono powszechną służbę wojskową.

Jak to możliwe? Wydaje się, że ten, kto przywróci w Polsce powszechną służbę wojskową, najpewniej przegra następne wybory.

Nie musi tak być. Opisuję doświadczenia Łotwy, która w ubiegłym roku przywróciła powszechny pobór. Stworzono elastyczny system, który jest tak skalibrowany, żeby ludzie łatwiej go zaakceptowali. Łotysze to zrobili, choć sytuacja społeczna była tam podobna jak w Polsce, większość była przeciwna tego rodzaju rozwiązaniu. Zaprojektowano jednak system wieloetapowy, wieloszczeblowy, po którego uruchomieniu, gdy ludzie zobaczyli, jak działa, okazało się, że liczba zwolenników powszechnej służby, nawet wśród młodych, którzy podlegają temu obowiązkowi, jest większa niż przeciwników. Można to przeprowadzić bez ryzyka katastrofy politycznej tego, kto to będzie organizował. Ale na stworzenie potencjału wojskowego, który ma walor odstraszający ewentualnego przeciwnika, trzeba mieć pomysł. Nie chodzi o to, że przygotowujemy do wojny, która niechybnie wybuchnie, po to, żeby ginąć...

Reklama

...lecz żeby nie ginąć?

Chodzi o to, żeby nasz przeciwnik nie odważył się nas zaatakować. Problem polega na tym, że nasze siły zbrojne są dziś zbyt małe i mają zbyt małe zdolności, żeby taką rolę odgrywać. Dlatego tak liczymy na naszych sojuszników. Tylko że, niestety, nasi sojusznicy też mają swoje ograniczenia, pomijając już to, że mogą mieć inną kalkulację polityczną. Tak samo jak w krajach bałtyckich dzieje się w państwach skandynawskich. Szwecja przywróciła powszechną służbę wojskową, a w Finlandii nigdy z niej nie zrezygnowano, tam całe społeczeństwo jest przeszkolone, posiada broń – Finlandia ma najwięcej w Europie broni w rękach prywatnych. W ten sposób wysyłają sygnał do Moskwy: jesteśmy przygotowani do walki, będziemy walczyć o każdy dom.

Danie takiego sygnału przez Polskę jest możliwe?

Jeżeli część NATO wysyła sygnał odstraszający, a druga część – zachęcający, bo tak jest wewnętrznie podzielona i skłócona, że nie myśli o sprawach bezpieczeństwa, a Rosja nie rezygnuje ze swoich agresywnych celów, to odpowiedzmy sobie sami na pytanie, kto jest bardziej narażony. Ci, którzy są przygotowani, mają poparcie, broń i zdeterminowane społeczeństwo, czy ci, którzy są tak skłóceni, że nawet nie zauważą, gdy zacznie się dziać coś niepokojącego. Taka postawa wręcz zachęca Rosjan, żeby zaczęli podejmować agresywne działania wobec Polski.

Reklama

Jaki wpływ na bezpieczeństwo w Polsce mają działania koalicji rządzącej? To pytanie retoryczne, bo politycy tworzący tę koalicję wprost destabilizują sytuację w Polsce.

Zagrożenia związane z destabilizacją sytuacji w Polsce są tak duże, że należy już teraz bić na alarm. Mamy do czynienia ze zburzeniem ładu społecznego, zakładającego poczucie wspólnoty. Żaden naród nie jest w stanie działać na rzecz dobra wspólnego, kiedy nie odczuwa wspólnoty ze współobywatelami. Gdybyśmy byli w sytuacji np. Jugosławii, gdzie każda z ówczesnych republik miała własne wojsko, to niewykluczone, że sytuacja w Polsce już wkroczyłaby w gorącą fazę sporu politycznego. Uważam, że psychicznie stoimy na granicy wojny domowej. Bardzo trudno będzie odbudować jedność. Jesteśmy społeczeństwem, w którym nie ma poczucia jedności i nie podejmuje się wysiłku na rzecz takiego dzieła, jakim jest chociażby odbudowa zdolności do obrony. To są bardzo trudne sprawy. Pójście do wojska jest wyrzeczeniem, wyrzeczeniem jest też płacenie znacznie wyższych podatków z tego powodu. Jeśli nie ma wspólnoty, te decyzje podejmuje się trudniej, wolniej, w sposób nieodpowiadający wyzwaniom.

Jak się porozumieć np. w sprawie powszechnej służby wojskowej?

Nie wiem. W ostatniej książce wskazuję pewne rozwiązania, ale zakładają one, że rządzący nami politycy nie myślą tylko o partykularnych, prywatnych sprawach. To, co się dzieje od kilku tygodni, uważam za warcholstwo polityczne – przypomina w gruncie rzeczy sytuację XVIII-wieczną. Jesteśmy na progu powtórki z tego, co się stało w XVIII wieku.

Wina nie rozkłada się chyba po połowie? Leży raczej po stronie dziś rządzących.

Zawsze tak jest. Obecnie rządzący – sytuacja pogarsza się, a nie poprawia – uprawiają politykę zabójczą dla Rzeczypospolitej. Ale uważam, że i ci, którzy byli przy władzy poprzednio, powinni prowadzić inną, mądrzejszą politykę. Historia oceni. Tyle że możemy się znaleźć w sytuacji, iż kolejne pokolenia będą musiały odwracać to, co się teraz dzieje.

Marek Budzisz historyk, dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej. Ekspert think tanku Strategy && Future.

Modlitwa o pokój papieża Franciszka

Królowo Pokoju, cierpisz wraz z nami i za nas, widząc wiele swoich dzieci doświadczonych konfliktami, udręczonych wojnami rozdzierającymi świat. To mroczna godzina, Matko. I w tej mrocznej godzinie zanurzamy się w Twoich jaśniejących oczach i powierzamy się Twojemu Sercu, wrażliwemu na nasze problemy. Zwróć swoje miłosierne spojrzenie na rodzinę ludzką, która zagubiła drogę pokoju, która wolała Kaina od Abla i tracąc poczucie braterstwa, nie znajduje atmosfery domu. Wstawiaj się za naszym światem znajdującym się w niebezpieczeństwie i zamęcie. Naucz nas przyjmować i troszczyć się o życie – każde ludzkie życie! – i odrzucać szaleństwo wojny, która sieje śmierć i przekreśla przyszłość.
Maryjo, wiele razy Ty wychodziłaś naprzeciw, prosząc o modlitwę i pokutę. Jednak pochłonięci własnymi potrzebami i rozproszeni wieloma interesami światowymi, byliśmy głusi na Twoje zachęty. Ale Ty, która nas miłujesz, nigdy nie jesteś nami znużona, Matko, spraw, abyśmy czuli się odpowiedzialni za pokój, wezwani do modlitwy i oddawania czci Bogu.
Matko, o własnych siłach nie damy rady, bez Twojego Syna nie możemy niczego uczynić. Ale zaprowadź nas z powrotem do Jezusa, który jest naszym pokojem. Błagamy o miłosierdzie, Matko miłosierdzia; o pokój, Królowo pokoju! Wstrząśnij duszami uwięzionymi w pułapce nienawiści, nawróć tych, którzy podsycają i wzniecają konflikty. Otrzyj łzy dzieci – w tej godzinie tak wiele ich płacze! – wspomagaj samotnych i starszych, podtrzymuj rannych i chorych, chroń tych, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę i ukochane osoby, pocieszaj zniechęconych, przywracaj nadzieję. Matko, Królowo pokoju, wlej w nasze serca Bożą harmonię. Amen.
Bazylika św. Piotra, 27 października 2023 r.

2024-01-29 18:19

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III wojna światowa trwa

Po amerykańskim zamachu na gen. Sulejmaniego i wstrzemięźliwej odpowiedzi Iranu świat odetchnął z ulgą. Trzecia wojna nie wybuchnie! To nieprawda. Ona trwa, tylko w kawałkach – przekonuje papież Franciszek.

Nocny atak z 2 stycznia br., w którym Stany Zjednoczone zabiły irańskiego generała Kassema Sulejmaniego na ziemi irackiej, wraz z pięcioma członkami ruchu irackiego i dwoma Irańczykami, zaalarmował cały świat. Rozkaz zabicia irańskiego generała wraz z jego bliskimi współpracownikami w Iraku został wydany bezpośrednio przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Nigdy wcześniej konfrontacja między Iranem a USA nie osiągnęła tak wysokiego napięcia. Świat przeraził się, że ewentualna wojna regionalna mogłaby wywołać konflikt światowy.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

Ten międzynarodowy konkurs pianistyczny odbędzie się w 17-18 maja 2024 roku. Konkurs odbywać się będzie na dwóch płaszczyznach – stacjonarnej na Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku oraz online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję