A powinniśmy, bo są one ważnym znakiem wiary pokoleń, symbolami wspólnotowej religijności i chrześcijańskiej troski o wartości moralne. Przypominają, że Bóg jest bliżej, niż myślimy. Upamiętniają wiele wydarzeń z życia naszej społeczności, zarówno tragicznych, jak i radosnych, dziękczynnych.
Zapraszamy, by w maju szczególnie zadbać o te miejsca i odprawiać przy nich wspólną modlitwę: nabożeństwo majowe, Różaniec, modlitwę Anioł Pański lub inną wybraną oraz odczytać fragment encykliki Laudato si’.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W jednej z najbardziej znanych pieśni maryjnych śpiewamy: „Chwalcie, łąki umajone...” – zachęcamy, by w tym duchu pielęgnować otoczenie kapliczek, krzyży i figur przydrożnych. Zadbajmy o wymiar estetyczny, ale również o przyrodę w tych miejscach; jeśli mamy czas i możliwość, uprzątnijmy je, odnówmy przez odmalowanie, naprawienie niewielkich szkód powstałych z biegiem czasu. Warto do działania zaprosić też innych i kontynuować we wspólnocie tradycję pielęgnacji tych miejsc. Przez modlitwę przy kapliczkach, krzyżach i figurach przydrożnych okazujemy szacunek tym, którzy przed nami dbali o te miejsca, ale również całemu dziełu stworzenia. W dniach 21-28 maja będziemy obchodzić ustanowiony przez papieża Franciszka Tydzień Laudato si’ – szczególny czas troski o nasz wspólny dom. Dajmy temu wyraz przez dbałość o nasz lokalny krajobraz, którego kapliczki, krzyże i figury przydrożne są ważnym elementem.
Zapraszamy również do dołączenia do Zielonych Parafii – programu objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski, który łączy już 150 wspólnot parafialnych w całej Polsce. Każda z nich przez edukację i konkretne inicjatywy tworzy w parafii przyjazne ludziom i środowisku rozwiązania. Aby dowiedzieć się więcej oraz zaangażować wspólnotę parafialną w działania na rzecz katolickiej ekologii integralnej, wystarczy wejść na stronę: www.zieloneparafie.pl i się zarejestrować. Rejestracja i udział w tym programie są bezpłatne.
Fundacja GCCM Polska – Światowy Ruch Katolików na rzecz środowiska
Sposoby zaangażowania w parafiach i wspólnotach:
1. Zadbajmy o wymiar estetyczny tych miejsc w duchu pieśni maryjnej „Chwalcie, łąki umajone...” – uprzątnijmy najbliższe otoczenie kapliczki, zamiast kosić trawę wokół, tylko ją przytnijmy lub zasiejmy łąkę kwietną. Sztuczne kwiaty zastąpmy kwiatami w rabatce lub doniczkowymi.
2. Modlitwa przy kapliczce – zapraszamy do odprawienia nabożeństwa majowego, Różańca, modlitwy Anioł Pański lub innej, wybranej. Niech nasza pieśń uwielbienia niesie się po okolicy i chwali dzieło stworzenia.
3. Zapraszamy do konkursu fotograficznego „Przydrożne kapliczki znakiem wiary pokoleń” – wystarczy zrobić zdjęcie kapliczki, figury bądź krzyża przydrożnego w trakcie spotkania modlitewnego i/lub z uwzględnieniem walorów krajobrazu i opisać w kilku zdaniach historię tego miejsca oraz dlaczego jest ono ważne dla miejscowej społeczności. Fotografie i historie przyjmujemy do 4 czerwca drogą mailową na adres: lsm.polska@livelaudatosi.org . Więcej informacji na stronie: www.zieloneparafie.pl .