Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Można się od nich uczyć

Prace są wyjątkowe, przepiękne, jedyne w swoim rodzaju – stwierdziła Małgorzata Więckowska, burmistrz UM Nowy Wiśnicz.

Niedziela małopolska 46/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

MFS/Niedziela

Laureaci i wyróżnieni w konkursie oraz przedstawiciele organizatorów

Laureaci i wyróżnieni w konkursie oraz przedstawiciele organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skarby jesieni wyrażone w sztuce Osób Niepełnosprawnych” to cykliczny konkurs artystyczny organizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS) w Muchówce. W tym roku został zaproponowany i zrealizowany temat: „Zielna, Siewna, Różańcowa... różne oblicza Maryi”.

Idea

– Pomysł zrodził się ze spacerów w czasie przepięknej jesieni, kiedy zobaczyliśmy bogactwo naturalnych zasobów w niepowtarzalnych barwach – wspomina Beata Daniec, terapeuta z ŚDS w Muchówce i dodaje: – Jednym z ćwiczeń w pracowni terapeutycznej było wykonywanie prac z naturalnych materiałów. Po konsultacji z panią kierownik pomyślałyśmy, żeby nadać tym ćwiczeniom formułę konkursu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Agata Płaszczyk, kierownik ŚDS w Muchówce, przyznaje, że pandemia była dla osób niepełnosprawnych szczególnie trudnym czasem, toteż pracownikom zależało na realizacji pomysłu, który ożywi środowisko. – Do udziału w konkursie zostały zaproszone osoby z niepełnosprawnościami z innych, zaprzyjaźnionych ośrodków – informuje i przypomina, że 1. edycja konkursu odbyła się w zeszłym roku. Powstały wówczas przepiękne prace ukazujące patriotyzm osób niepełnosprawnych.

Także tegoroczna odsłona konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy zaproponowali stworzenie różnych wizerunków Matki Bożej, co wpisuje się w październikowy miesiąc maryjny. Prace wykonały osoby z niepełnosprawnościami z ośrodków: ŚDS w Bochni, ŚDS w Brzeziu, ŚDS w Łysej Górze, ŚDS w Muchówce, ŚDS w Rdzawie, WTZ w Stróżach, ŚDS w Zagórzanach, ŚDS w Zegartowicach (z filią w Komornikach), ŚDS w Żegocinie. W środę 26 października na zamku w Nowym Wiśniczu odbyło się otwarcie pokonkursowej wystawy, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom oraz wyróżnionym.

Atmosfera

Na wydarzenie przyjechali razem z opiekunami nie tylko uczestnicy konkursu. Towarzyszyli im koledzy i koleżanki z ośrodków. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu wystaw prezentowanych na wiśnickim zamku, ale też spacerom w Parku 400-lecia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prace konkursowe wyeksponowane w kaplicy zamkowej. Wizerunki Matki Bożej są bardzo różnorodne i przepiękne. W swych dziełach twórcy wykorzystali m.in. ziarna różnych nasion, żołędzie, orzechy, szyszki, zasuszone liście, trawy, kłosy zbóż...

Reklama

Witając przybyłych, Agata Płaszczyk podziękowała za gościnność gospodarzom miejsca, których reprezentowała Paulina Wiśniewska-Mochel – kierownik ds. promocji i edukacji Muzeum Ziemi Wiśnickiej, a równocześnie członek jury. – Jesteśmy pełni podziwu dla pracy, jaką państwo włożyli w wykonanie tych wszystkich dzieł, ale przede wszystkim dla cierpliwości, wytrwałości i pomysłowości – stwierdziła i zauważyła, że miejsce, w którym wyeksponowano prace, zyskało nowe oblicze.

– Cieszę się, że chcecie do nas przyjeżdżać – powiedziała z kolei burmistrz Małgorzata Więckowska i dodała: – Gratuluję pięknej wystawy! A wszystkim twórcom – takich wspaniałych prac, które są wyjątkowe, przepiękne, jedyne w swoim rodzaju.

Zwycięzcy

O trudnym zadaniu jurorów mówiła przewodnicząca komisji Barbara Wiśniewska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu: – Oceniając prace, braliśmy pod uwagę pomysłowość w wykorzystaniu naturalnych materiałów, estetykę i artyzm wykonania. Trudno nam było wybrać te najpiękniejsze. Wasza pomysłowość, kreatywność zasługuje na uznanie. Komisja podziwiała precyzję i staranność wykonania prac.

W tegorocznym konkursie I miejsce zdobył obraz Krystyny Burdel i Dawida Ofiary z ŚDS w Muchówce, II – wizerunek Matki Bożej stworzony przez Annę Bodurkę i Monikę Rudnik z ŚDS w Bochni, a III – dzieło Marii Makuch z ŚDS w Łysej Górze. Jury przyznało także 5 wyróżnień. Upominki otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. – Te prace są przepiękne, zachwyca kunszt wykonania, niezwykła staranność, pomysłowość – przyznała w rozmowie z Niedzielą Barbara Wesołowska. Podkreśliła, że jury nie znało autorów prac, aby nie sugerować się sympatiami czy znajomościami. A nawiązując do zachowania uczestników spotkania, ich reakcji zauważyła: – Można się od nich uczyć radości i wdzięczności.

Reklama

Gdy dopytuję, co daje wykonywanie takich prac osobom z niepełnosprawnościami, Beata Daniec wyjaśnia: – Odprężenie psychiczne i fizyczne. Wykonawcy tych dzieł na co dzień niejednokrotnie nie mogą sobie ze sobą poradzić, ze swymi emocjami, ale gdy otrzymują tego typu zadania i siadają do pracy, potrafią się na niej skupić, a równocześnie odpoczywają. Terapeutka przyznaje, że uczestnicy tych zajęć lubią, kiedy prace wykonują w konkretnym celu i pragną być docenieni. – Ta motywacja jest istotna – stwierdza.

Integracja

Nie mniej ważne jest spotkanie, które takiemu wydarzeniu towarzyszy; pełne radości, uśmiechu, ciepła. – Spotykamy się z osobami z zaprzyjaźnionych ośrodków na różnych, cyklicznych wydarzeniach, znamy się i lubimy – podkreśla Agata Płaszczyk. I wymienia: – Grill, andrzejki, różne wycieczki, udział w przeglądach, konkursach... Zauważa, że odkąd powstały środowiskowe domy samopomocy i warsztaty terapii zajęciowej, osoby z niepełnosprawnościami mają swoje miejsce w przestrzeni publicznej. – Jest nas więcej, jesteśmy widoczni – zauważa i dodaje: – To sprawia, że osoby z niepełnosprawnością widzą, iż nie są same. Poznają uczestników z innych ośrodków, cieszą się, gdy mogą się spotkać. Staramy się też brać udział w lokalnych wydarzeniach, np. w kiermaszach. To z kolei okazja, aby uświadomić społeczeństwu, że tuż obok żyją osoby, które potrafią fajnie zaśpiewać, zatańczyć, stworzyć piękne dzieła. Myślę, że to jest ważne także dla rodzin, w których żyją osoby z niepełnosprawnościami. Mogą one wychodzić z domów, mają satysfakcjonujące zajęcia, swój świat, w którym się odnajdują.

Reklama

Nawiązując do spotkania w Nowym Wiśniczu, kierownik ŚDS w Muchówce podkreśla: – Uczestnicy tego wydarzenia bardzo się cieszyli na ten wyjazd. Byli podekscytowani tym, że będą w takim pięknym miejscu.

***

Jak informują organizatorzy, pokonkursową wystawę „Zielna, Siewna, Różańcowa... różne oblicza Maryi” można oglądać przez cały listopad. Zachęcam do wybrania się do wiśnickiego zamku i zatrzymania się w tutejszej kaplicy, przy niepowtarzalnych wizerunkach Matki Bożej!

2022-11-07 17:33

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół jest dla ludzi

Niedziela małopolska 31/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

prezentacja parafii

Archiwum parafii

W Polsce znajdują się tylko 4 kościoły pod wezwaniem Matki Bożej Pięknej Miłości

W Polsce znajdują się tylko 4 kościoły pod wezwaniem Matki Bożej Pięknej Miłości

Jak buduje się wspólnotę od podstaw? Co jest potrzebne do prężnego funkcjonowania parafii? Ksiądz Stanisław Kania opowiada o jednej z najmłodszych parafii diecezji tarnowskiej – Matki Bożej Pięknej Miłości w Proszówkach.

Anna Bandura: Przed kilkoma laty dostał Ksiądz Proboszcz ważne zadanie do wykonania… Zbudować kościół i przewodniczyć nowej wspólnocie.

Ks. Stanisław Kania: Kościół buduje zawsze wspólnota parafialna. Ksiądz czuwa nad całością tego przedsięwzięcia, pomaga, wspiera. W 2011 r. zostałem przeniesiony do parafii w Krzyżanowicach, aby rozpocząć pracę jako wikariusz, ale już wtedy ksiądz biskup poinformował mnie, że będę dodatkowo odpowiedzialny za budowę kościoła w Proszówkach i tworzenie nowej wspólnoty. Utworzenie parafii było odpowiedzią na prośby mieszkańców Proszówek, którzy chcieli mieć swoje miejsce do modlitwy. Zwłaszcza, że ówczesny kościół parafialny w Krzyżanowicach (który do tej pory jest traktowany z dużym sentymentem wśród naszych parafian) jest niewielki, znajduje się w znacznej odległości i ludzie starsi często mieli trudność w dotarciu na Mszę św., a młodzi niejednokrotnie z wygody lokalizacyjnej wybierali kościoły sąsiednich parafii. Mając na uwadze fakt, że miejscowość zaczęła się rozrastać, a nowi mieszkańcy nie byli przywiązani do Krzyżanowic, potrzebna była inicjatywa budowy kościoła w Proszówkach. A ja miałem podjąć się tego zadania.

CZYTAJ DALEJ

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

[ TEMATY ]

Trójca Święta

Adobe.Stock

Tradycyjnie w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jej źródła sięgają IV i V wieku, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Liturgiczne święto powstało dopiero w XI w., a w całym Kościele wprowadził je papież Jan XXII w 1334 r.

Św. Rupert, opat z Ottobeuren (zmarł ok. 1180) tłumaczy, dlaczego święto Najświętszej Trójcy umieszczono w kalendarzu liturgicznym w najbliższą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego: "Albowiem wkrótce po Zstąpieniu Ducha Świętego prawda Chrystusowa i chrzest przez Niego nakazany w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego były udzielane po całym świecie. Tak przeto uroczystość dzisiejsza jest najpiękniejszym zamknięciem cyklu zbawienia".

CZYTAJ DALEJ

Ks. Markiewicz wciąż aktualny - konferencja naukowa w Jarosławiu

2024-05-27 10:39

PANS Jarosław

Konferencję rozpoczął Rektor Uczelni

Konferencję rozpoczął Rektor Uczelni

W murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu odbyła się konferencja naukowa na temat „Wychowanie, opieka, wsparcie w kontekście działalności bł. ks. Bronisława Markiewicza”.

W III edycji konferencji zaproszeni goście pochylali się nad aktualnością pedagogicznego przesłania patrona uczelni – bł. ks. Bronisława Markiewicza. W słowie wprowadzenia rektor uczelni prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman wskazał, że dla każdego studenta tej uczelni patronat tak wielkiego człowieka zobowiązuje, nie tylko do tego, aby poznać jego życiorys, ale także kierować się jego nauką w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję