Reklama

Niedziela Świdnicka

Niezbędnik kulturalny

Nowe wydawnictwa o tematyce religijnej i ekologicznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W księgarniach katolickich i nie tylko warto zapytać o świeżą publikację, wkraczającą na czytelniczy rynek pt. „Ekologia ponad granicami” – pod redakcją Katarzyny Halkowicz i ks. Jarosława M. Lipniaka. Jest ona zbiorem materiałów z II Międzynarodowych Warsztatów Ekologicznych, które odbywały się w gminie Świdnica, a uczestniczyła w nich młodzież ze szkół tego obszaru oraz ich rówieśnicy z Bliskiego Wschodu, do których dołączyli przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, młodzi: Amerykanie, Hiszpanie, Argentyńczycy i Erytrejczycy. Celem przeprowadzonych warsztatów, o czym informują we wstępie do publikacji redaktorzy, było podniesienie świadomości i pobudzenie aktywności ekologicznej mieszkańców – szczególnie młodzieży z terenu Dolnego Śląska, jak i ich rówieśników z Izraela, Palestyny, Jordanii i Etiopii. Udział młodych ludzi w warsztatach, które odbywały się w Świdnicy i Wałbrzychu, miał uświadomić im potrzebę troski o ochronę środowiska i żyjącego w nim stworzenia w skali globalnej. Potrzebę budowania postaw ekologicznych – niezależnych od szerokości geograficznej, w której dane jest im żyć.

– W swoim widzeniu świata młodzi ludzie nie mogą zagubić poczucia tajemniczej wspólnoty i solidarności wszystkiego, co istnieje – akcentują we wprowadzeniu do książki – redaktorzy wydania. Treść publikacji tworzą 22 artykuły. Ich autorzy opisują różne zagadnienia ekologiczne zaobserwowane w krajach Europy, Azji i Afryki. Przytaczane przez nich dane liczbowe i informacje odnoszą się często do sytuacji z ostatnich miesięcy. Duża różnorodność poruszanych zagadnień oraz jasna, krótka forma pisarska – to główne atuty tej publikacji. Sprawiają one, że po książkę tę sięga się przyjemnością. Zrobi to z radością każdy nauczyciel i dobrze by było, żeby uczynił to każdy uczeń zainteresowany ochroną środowiska. To bardzo ciekawa skarbnica wiedzy ekologicznej i religijnej. Oto kilka przykładów: ks. Ryszard Groń z USA zauważa w swoim artykule, że „Choć drogi teologii i ekologii się rozeszły, to jednak Kościół nie ustaje w wysiłkach na rzecz ochrony środowiska naturalnego i poprzez swoje nauczanie – pokazuje niebezpieczne tendencje, jakie się tam wkradły, podsuwając alternatywne i humanistyczne drogi wyjścia. W podrozdziale „Siostra Przyroda” przypomina, że dawniej nie potrzebowano żadnej ekologii, bo doktryna chrześcijańska, która powszechnie dominowała przez wieki, z samej zasady głosiła szacunek do wszelkiego istnienia. Z kolei Sara Woldesmaet (jedna z autorek) opisuje skrótowo, ale bardzo trafnie niełatwą sytuację Etiopii, zwracając uwagę na neokolonializm polityki mocarstw światowych, sięgających tu po surowce, chcących jak najwięcej zarobić. Rujnujących po drodze środowisko. – Afryka nadal jest dla Zachodu terenem łupiestwa – tyle że przybrał on inną, zmodyfikowaną formę – podkreśla. Na dalszych stronach książki jest mowa o zagrożeniach ekologicznych w Palestynie, dostępności czystej i słodkiej wody na świecie, zjawisku pustynnienia w Izraelu i sposobach jego powstrzymywania, globalnym ociepleniu, planach budowy kanału dwóch mórz, co ma być ratunkiem dla kurczącego się Morza Martwego. Omawia się też masowe ginięcie pszczół, konieczność dalszego sadzenia lasów i drzew, zagrożenia rafy koralowej. Słowem wszystkie priorytetowe zagadnienia ekologiczne, którymi teraz interesuje się świat. Na koniec znajdziemy „Ekologiczny rachunek sumienia” – rzecz rzadko spotykana i naprawdę ciekawa oraz receptę na ćwiczenie z kontemplacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Książka ukazała się nakładem Dolnośląskiego Instytutu Dialogu i Tolerancji ze Świdnicy. Wydawnictwo to ma na swoim koncie łącznie z omawianym tytułem 17 publikacji. Są one do nabycia w księgarniach katolickich.

Do tej lektury, z tego samego kręgu tematycznego, polecamy kolejną publikację pt. „Ekologia wyzwaniem dla teologii” – pracę zbiorową 24 autorów pod redakcją ks. Jarosława M. Lipniaka. To książka adresowana do osób, które studiują głębiej wymienione zagrożenia ekologiczne w świecie – z pozycji religijnej. To też VI tom cyklu Opera Theologiate Systematicate, wydany nakładem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Warto podkreślić, że obie publikacje ukazały się dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Recenzentami tomu są ks. prof. dr hab. Józef Budniak i ks. prof. PWT dr hab. Tadeusz Reroń.

Redaktor obu książek – ks. Jarosław M. Lipniak – to prezbiter diecezji świdnickiej, kierownik Katedry Ekumenizmu i Dialogu Międzykulturowego PWT we Wrocławiu, przedstawiciel Biskupa Świdnickiego do spraw Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego oraz proboszcz parafii w Witoszowie Dolnym.

2016-10-13 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak to ma działać?

Beata Włoga: – Czy lubicie swoich teściów?

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29

[ TEMATY ]

Raków Częstochowa

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

"Marek Papszun wraca do Rakowa Częstochowa i wraz z początkiem nowego sezonu przejmie funkcję pierwszego trenera. Kontrakt będzie obowiązywał przez najbliższe dwa lata, z możliwością odejścia w ściśle określonych sytuacjach" - poinformował we wtorek rano klub.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję