Reklama

Niedziela Wrocławska

Dobrze, kiedy Pan Jezus nie jest sam

Monstrancje z Najświętszym Sakramentem, wystawionym codziennie w kaplicach i na ołtarzach kościołów są stałym zaproszeniem Jezusa skierowanym do każdego. Czy planujesz wśród codziennych zajęć spotkanie z samym Jezusem, który czeka na Ciebie w Najświętszym Sakramencie?

Niedziela wrocławska 21/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

adoracja

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościoły całodziennej adoracji

W Polsce każdego dnia powstaje nowe miejsce całodziennej adoracji – podaje krakowski ruch modlitewny Adoremus, który powstał 1 maja 2011 r., w dniu beatyfikacji Jana Pawła II i swoim zasięgiem chce ogarnąć wszystkie parafie w Polsce. W archidiecezji wrocławskiej takich miejsc, gdzie każdego dnia wystawiony jest Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie, jest kilkanaście. W wielu parafiach możliwość adorowania Pana Jezusa powstała w ciągu ostatnich lat. W namysłowskim kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła codzienna adoracja trwa już ponad 28 lat, od 5 kwietnia 1988. Są miejsca, gdzie adoracja Pana Jezusa trwa także w nocy. Siostry benedyktynki sakramentki w swoim klasztorze na wrocławskich Pawłowicach, których dzień upływa na modlitwie i pracy, w milczeniu adorują Pana Jezusa przez całą dobę. – Zmieniamy się kolejno co godzinę przed tabernakulum, tak by Pan Jezus nigdy nie był sam – mówią uśmiechnięte siostry zza klauzurowej kraty.
We Wrocławiu całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu trwa w dziewięciu kościołach, a także w parafialnych kościołach w Namysłowie, Oławie, Oleśnicy i Trzebnicy. Najświętszy Sakrament jest wystawiony w kaplicach adoracji po pierwszej porannej Mszy św. aż do wieczora. W ciągu dnia odprawiane są przed obliczem Pana Jezusa nabożeństwa, jak np. Koronka do Miłosierdzia Bożego, spotykają się przy Nim czciciele wspólnoty Krwi Chrystusa, członkowie Żywego Różańca. W niektórych kościołach odprawiana jest Msza św. o godzinie 12.00 w południe.
W 1977 r. kard. Henryk Gulbinowicz wydał dekret „O czci Przenajświętszego Sakramentu na terenie archidiecezji” (z dn. 9 czerwca 1977 r.), którym wprowadził zwyczaj adoracji Najświętszego Sakramentu we wszystkich kościołach parafialnych archidiecezji w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Oprócz tego każda parafia raz w roku ma wyznaczony dzień adoracji wieczystej. Powszechne są wystawienia w pierwsze czwartki i pierwsze piątki miesiąca, a także podczas wielu nabożeństw.

Reklama

Na ulicy, w poszukiwaniu Jezusa

Zaproszenie, by wejść do kościoła i spędzić z Nim czas, jest wciąż aktualne, choć nie nachalne. „Nie bądź tak ślepy ani tak nierozważny, żeby nie wejść w głąb każdego tabernakulum, kiedy spostrzeżesz mury lub wieże domu Pańskiego. On na ciebie czeka” – pisał św. Josemaria Escriva w swoim zbiorze zapisków „Droga”.
– Obserwujemy dziś, że nie zawsze sprawdza się droga „masowego duszpasterstwa tłumów”; ludzie szukają głębi w swojej formacji, a także na modlitwie. Dziś ludzie mają tak wiele różnych atrakcji, że szukają jednak tej głębi: formacji i pogłębionej modlitwy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak Cię adorować, Panie?

Jedni przychodzą, by tylko chwilę pobyć w ciszy i złapać moment równowagi w ciągu dnia. Inni czytają Pismo Święte. Jeszcze inni najchętniej przed Najświętszym Sakramentem modlą się słowami różańca czy litanii. – Trudno komukolwiek narzucić jednakowy styl modlitwy adoracji – mówi o. Marek Augustyn. – Każdy sam może wybrać, każdy decyduje sam, jak chce spędzić ten czas przed Bogiem.
– W ciągu dnia przychodzą tu pojedyncze osoby, niektórzy spędzają dużo czasu przed Panem Jezusem, czytają Pismo Święte, którego egzemplarz jest zawsze dostępny i leży na klęczniku w kaplicy adoracji – mówi o. Marek Augustyn, proboszcz franciszkańskiej parafii przy ul. Kruczej we Wrocławiu o kaplicy codziennej adoracji w tym kościele św. Karola Boromeusza. – Czasami widzę, że do kaplicy zajrzy młodzież w drodze do szkoły, ludzie przychodzą na Mszę św. o 12.00 i po niej też wielu zostaje adorować Pana Jezusa.
Adorowanie Boga w ciszy jest byciem z Nim blisko, dzieleniem się z Nim swoimi myślami, planami, pragnieniami. Jest oddawaniem, zawierzaniem, słuchaniem. Pozorna cisza przed tabernakulum mówi bardzo wiele, jeśli się w nią wsłuchać. To głos samego Boga.
– Myślę, że z pewnością jest to źródło siły – mówi o. Marek Augustyn.

Reklama

* * *

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Miałam okazję uczestniczyć w wolontariacie w Jerozolimie, który polegał na włączeniu się w modlitwę – adorację Najświętszego Sakramentu – w intencji pokoju. Adoracja przez kilkanaście dni – co najmniej godzinę dziennie – pomogła mi docenić ten wielki dar. Trwanie w Bożej obecności wprowadza ład i pokój w sercu. Nie dzieje się to automatycznie – wymaga otwartości człowieka, na szczęście Bóg jest cierpliwy i czeka na nas. Raz odnaleziony pokój serca nie trwa wiecznie – trzeba każdego dnia go pielęgnować – podejmować na nowo starania o niego.
W naszej parafii mamy możliwość codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. W kaplicy adoracji w naszym kościele trwa ona przez cały dzień – od zakończenia porannej Mszy św. do rozpoczęcia wieczornej Eucharystii. Myślę, że warto choćby na chwilę – przechodząc obok kościoła – wejść i pobyć z Chrystusem, który dla nas stał się Chlebem, by zaczerpnąć siły do życia, by oddać Mu nasze radości, nasze smutki i cierpienia.
Świadectwo Anny z parafii Opatrzności Bożej

* * *

Miejsca Adoracji Najświętszego Sakramentu

Wrocław

Katedra św. Jana Chrzciciela, pl. Katedralny 18
Dni powszednie 16.00-18.00 w kaplicy Zmartwychwstania

Kościół Opatrzności Bożej, ul. Nowodworska 64
Dni powszednie 7.30-18.00

Kościół św. Mikołaja (oo. Paulini) ul. św. Antoniego 30
Dni powszednie 9.00-12.00 i 15.00-18.00 (wakacje 15.00-18.00)

Kościół św. Wojciecha (oo. Dominikanie), pl. Dominikański 2
Dni powszednie 7.00-19.00 w kaplicy św. Józefa

Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Horbaczewskiego 20
Dni powszednie 7.00-18.00 oraz niedziele 13.30-16.00 (wakacje do 18.00)

Kościół Ducha Świętego, ul. Bardzka 2/4
Dni powszednie 8.00-18.00
I sobota miesiąca adoracja całonocna
I niedziela miesiąca po każdej Mszy św. oraz 15.00-17.00

Reklama

Kościół św. Augustyna (oo. kapucyni), ul. Sudecka 90
Dni powszednie 7.00-19.00 w kaplicy Adoracji
Kościół św. Karola Boromeusza (oo. franciszkanie), ul. Krucza 90
Dni powszednie 7.30-17.50 w Kaplicy Matki Bożej Łaskawej

Kościół św. Ignacego Loyoli (oo. Jezuici), ul. W. Stysia 16
Czwartki 18.30-21.00

Kościół św. Elżbiety, ul. Grabiszyńska 103
Piątki 19.00-20.00

Kościół Chrystusa Króla, ul. Młodych Techników 17
Poniedziałki 19.30-20.30
Oratorium, sala Angelus

Kościół Opieki św. Józefa, ul. Ołbińska 1
Piątki 15.00-18.00

Kościół Matki Bożej Bolesnej, Strachocin, ul. Tatarakowa 1
Środy 9.30-21.30 oraz piątki 18.30-20.00

Siostry Benedyktynki od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu, Pawłowice, ul. Przedwiośnie 76-78
Adoracja całodobowa

Brzeg Dolny, kościół pw. Chrystusa Króla,
Czwartki od 18.30;
Soboty 18.30-20.00
I niedziela miesiąca po każdej Mszy św. oraz 13.00-17.00

Góra Śląska, kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
I czwartek miesiąca cały dzień
I piątek miesiąca cały dzień
I niedziela miesiąca po każdej Mszy św.

Milicz, kościół św. Andrzeja Boboli
Czwartki 17.00-18.00

Namysłów, kościół Świętych Piotra i Pawła
Dni powszednie 7.00-19.00

Oleśnica Śląska, kościół pw. Jana Ewangelisty, kaplica MB Różańcowej
Całodzienna adoracja

Oława, kościół Świętych Piotra i Pawła
Dni powszednie 9.30-17.50
Niedziele 14.00-16.00 oraz 16.45-17.50

Oława, sanktuarium NMP Matki Pocieszenia
Czwartki 17.00-18.00
I piątek miesiąca 16.00-18.00

Trzebnica, bazylika św. Jadwigi, kaplica św. Jana Chrzciciela (lewa nawa)
Dni powszednie 7.00-19.00
Niedziele 7.30-18.00

Siechnice, kościół Niepokalanego Serca NMP
Czwartek 18.30-20.00
I niedziela miesiąca 12.00-17.30

2016-05-19 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uwielbienie Jezusa na kieleckim Rynku

Po raz trzeci w Kielcach na Rynku przed magistratem odbył się koncert oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Według organizatora modlitewnego spotkania, ks. Marcina Borynia, opiekuna wspólnoty „Zarażę Cię Bogiem” – cele spotkania nie zmieniły się, główny cel to ukazanie wiary w Jezusa jako rzeczywistości, która dotyka każdego człowieka i jest radosna i nowoczesna.

CZYTAJ DALEJ

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

[ TEMATY ]

święto

Adobe Stock

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest w Polsce od 2013 r. Ma ono przyczynić do świętości życia duchowieństwa oraz być inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie.

Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to odpowiedź Ojca Świętego na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty, ale przede wszystkim środowiska zakonne dla upamiętnienia Roku Kapłańskiego, który był obchodzony od 19 czerwca 2009 do 11 czerwca 2010 r. Jest to odpowiedź papieża na potrzebę obchodzenia takiego święta. (Do tej pory w Mszale Rzymskim jest tylko Msza wotywna, którą często kapłani sprawują z okazji pierwszego czwartku miesiąca, gdy w sposób szczególny modlimy się o powołania kapłańskie i dziękujemy Chrystusowi za ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa).

CZYTAJ DALEJ

List Biskupa legnickiego do kapłanów

2024-05-23 07:03

ks. Waldemar Wesołowski

Drodzy Bracia Kapłani!

Z okazji tegorocznego święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, pragnę przesłać Wam najserdeczniejsze wyrazy życzliwości oraz wdzięczności za Waszą duszpasterską posługę. Jest to dla mnie okazja, by podziękować za Waszą codzienną pracę w uświęcaniu Ludu Bożego: w ciszy konfesjonałów, w których towarzyszycie ludzkim dramatom oraz mierzycie się z coraz trudniejszymi sytuacjami; przy ołtarzu Pańskim, na którym spotykamy żywego Boga, a jednocześnie dostrzegamy coraz mniejszą liczbę gromadzących się wokół Niego osób; oraz na ambonie, która dzisiaj jest ogromnym wyzwaniem głoszenia Prawdy oraz i zwracania się do osób o różnych poglądach, wrażliwości oraz życiowym doświadczeniu. Dziękuję za Waszą codzienną pracę: w szkołach, w kancelariach parafialnych, w szpitalach, domach osób chorych, we wspólnotach i grupach parafialnych, w zaangażowaniu w sprawy gospodarcze oraz we wszystkich miejscach, do których docieracie z Ewangelią, a których nie sposób wymienić w jednym liście. Doceniając wszystko co robicie, mam świadomość, że kapłańska praca owocuje powoli i często nawet po podjętym wysiłku nie widzimy od razu efektów naszych działań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję