Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2014, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka tarnowska

Najliczniejsza z pieszych pielgrzymek

W 32. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej, która 25 sierpnia br. dotarła przed Jasnogórski Szczyt, przyszło 8780 osób. W 25 grupach posługiwało aż 177 kapłanów, 112 kleryków, 20 diakonów i 48 sióstr zakonnych. Pielgrzymi w ciągu 9 dni pokonali 232 km. Najmłodszy pielgrzym miał 3 miesiące, najstarszy – 89 lat.

Na Jasnej Górze pieszych pątników witał biskup diecezji Andrzej Jeż. Szczególną patronką pielgrzymki była w tym roku bł. Karolina Kózkówna z racji 100. rocznicy męczeńskiej śmierci. – „Miłość na śmierć nie umiera” – to hasło naszej tegorocznej pielgrzymki. To jest interpretacja poetycka zaczerpnięta z poezji ks. Jana Twardowskiego, wyrażająca prawdę, którą żyła bł. Karolina – tłumaczył ks. Zbigniew Szostak, przewodnik Pielgrzymki Tarnowskiej. – Chcieliśmy ją przemodlić, przemyśleć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– U kresu waszego pielgrzymowania dziękuję wam za wytrwałość, za umiejętność ponoszenia wyrzeczeń i przezwyciężania trudności – mówił podczas Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę bp Andrzej Jeż.

Biskup Jan Sobiło

Modlitwa o pokój na Ukrainie

O pokój na Ukrainie modlił się 28 sierpnia br. na Jasnej Górze biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. – Do Polski zawsze przyjeżdżam chętnie, a szczególnie na Jasną Górę, do Mamy, żeby Jej powiedzieć o wszystkim, co dręczy i niepokoi moje serce – wyznał. – Dzisiaj dowiedziałem się, że separatyści zaatakowali Nowoazowsk i kierują się do Mariupola. A tam są też paulini, budują kościół i to jest nasza diecezja. Coraz większe tereny zostają objęte działaniami wojennymi i dlatego modliłem się również o pokój na Ukrainie, żeby i bracia albertyni, i paulini mogli tam w sposób wolny służyć ludziom, żeby nie musieli się ewakuować, tak jak to było w przypadku kapłanów pracujących w obwodach donieckim i łużańskim.

Powrót na Ukrainę bp Sobiło planował jak najszybciej, aby z powodu coraz groźniejszej sytuacji być tam razem z ludźmi. – Wyjeżdżając do Polski, bałem się, żeby nie stało się nic takiego, co uniemożliwiłoby mi powrót, ale dzięki Bogu do Zaporoża jeszcze można dojechać, a więc będę mógł tam pracować z Bożą pomocą – mówił. Ksiądz Biskup zaapelował o modlitwę w intencji Ukrainy. – Tylko Bóg przez ręce Maryi może powstrzymać to wielkie zło, które wisi jak czarna chmura nie tylko nad Donbasem, ale nad całą Europą – stwierdził.

Reklama

Bp Sobiło był na Jasnej Górze głównym celebransem uroczystości złożenia ślubów wieczystych przez br. Jakuba Pawlosa ze Zgromadzenia Braci Albertynów.

Sesja o Kardynale Stefanie Wyszyńskim

9 września 2014 r.

Z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego 9 września (wtorek) na Jasnej Górze odbędzie się specjalna sesja poświęcona Prymasowi Tysiąclecia.

Program: godz. 17.45 – Kaplica Różańcowa – spotkanie z Krystyną Czubą, profesor UKSW w Warszawie, i o. dr. Janem Pachem, paulinem, mariologiem; godz. 19.30 – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej – Msza św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego Prymasa Wyszyńskiego pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Zapraszają: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Liczby

W 86 pielgrzymkach pieszych i rowerowych na odpust Matki Bożej Jasnogórskiej przybyło do Częstochowy ponad 35 tys. osób. Ogółem od 11 maja br. w 255 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 126 tys. pątników.

Zapowiedzi

6-7 września – Pielgrzymka Rolników – Jasnogórskie Dożynki

8 września – Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

9-11 września – Sesja formacyjna dla sióstr pielęgniarek i pracujących przy chorych

12-13 września – 20. Pielgrzymka Legionu Maryi

12-14 września – 58. Dni Modlitwy Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”; 32. Pielgrzymka Harcerzy ZHR

13 września – 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych; 32. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych

14 września – 5. Pielgrzymka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; 43. Pielgrzymka Kombatantów Armii Krajowej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-09-02 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

[ TEMATY ]

Anna Dymna

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

"Od ponad półwiecza Anna Dymna wyraziście wpisuje się w społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tworzonych przez nią wybitnych ról teatralnych i filmowych. Anna Dymna to również jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju" – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję