Reklama

Niedziela Wrocławska

Fatimskie na świętym wzgórzu

Pięknie położone na skraju lasu i pogrążone w ciszy - Święte Wzgórze na Osobowicach z figurą Matki Bożej - to miejsce niezwykłe, które zachęca do refleksji i kontemplacji. I aż trudno uwierzyć, że ta modlitewna enklawa oddalona jest od centrum Wrocławia zaledwie kilka minut jazdy autobusem MPK

Niedziela wrocławska 19/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

Fatima

Janusz Gajdamowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Klimat Świętego Wzgórza i związanej z nim Kalwarii od zawsze sprzyjał modlitwie. Jeszcze długo przed wojną intensywnie rozwijał się tu kult Matki Bożej Osobowickiej, do której pielgrzymowali pątnicy z całego Wrocławia i okolic. Niestety, po 1945 r. rekreacyjno-pielgrzymkowy dotąd teren zaczął popadać w ruinę i zapomnienie. O jego świetności przez lata świadczyło jedynie Święte Wzgórze, o które własnym sumptem dbali miejscowi parafianie i ich duszpasterze. Matka Boża z Osobowic przypomniała o sobie w 1997 r. podczas Powodzi Tysiąclecia. W powszechnej opinii lokalnej wspólnoty osiedle Jej właśnie zawdzięcza cudowne ocalenie przed szalejącą wówczas Odrą. Kiedy kolejne dzielnice miasta zalewała wielka woda mieszkańcy Osobowic nieludzkim niemal wysiłkiem zdołali uratować swoją małą ojczyznę, do dziś wspominając towarzyszącą ich pracy szczególną modlitwę. Dziś tamten wysiłek na nadodrzańskich wałach upamiętnia metalowy krzyż.

Początki

- Pierwsze Nabożeństwo Fatimskie odprawione zostało na Świętym Wzgórzu na Osobowicach 13 czerwca 2006 r. - mówi ks. Krzysztof Jankowiak, proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Choć właściwa figura Matki Bożej Fatimskiej pojawiła się u nas dopiero nieco ponad rok później, bo 13 maja 2007. Statuę, która pochodzi z Fatimy, ufundowali parafianie z Osobowic, a poświęcił ją biskup senior Józef Pazdur. Od tego czasu, począwszy od maja aż do października, 13. dnia każdego miesiąca ludzie z całego Wrocławia regularnie spotykają się i modlą w Lasku Osobowickim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Fatimskie” na Osobowicach

- Nasze nabożeństwo rozpoczynamy uroczystą Mszą św. ku czci Matki Bożej Fatimskiej w kaplicy na Wzgórzu - opowiada ks. proboszcz. - Po Eucharystii spod kaplicy wyrusza procesja wokół Wzgórza, podczas której odmawiamy różaniec fatimski, który przeplatamy śpiewem pieśni do Matki Bożej. Zazwyczaj nabożeństwo prowadzi duszpasterz z parafii. Chętnie jednak uczestniczą w nim zaproszeni kapłani, np. w 2007 r. nabożeństwu przewodniczył bp Józef Pazdur, a w zeszłym roku modlił się tu śp. ks. prof. Waldemar Irek, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego. Miłośnicy Matki Bożej Fatimskiej przybywają na Osobowice z różnych stron miasta. W modlitwie uczestniczy jednorazowo ok. 100 osób. Figurę Maryi niosą z reguły parafianie np. z Rodziny Radia Maryja, Żywego Różańca czy Wspólnoty Krwi Chrystusa. Na Święte Wzgórze przybywają też często osoby konsekrowane. W procesji można zauważyć braci i siostry zakonne. - Często widuję u nas Siostry Elżbietanki, których założycielka, s. Maria Merkert regularnie odwiedzała to miejsce - mówi ks. Jankowiak. Duszpasterz tłumaczy, że błogosławiona założycielka zakonu zapisała w jego regule, że przed przyjęciem ślubów zakonnych siostry mają obowiązek nawiedzić to miejsce. I od tamtego czasu Elżbietanki regularnie pielgrzymują do Matki Bożej Osobowickiej.

Reklama

Maryjny kult na Świętym Wzgórzu

Miejsce, na którym znajduje się kaplica z figurą Matki Bożej Osobowickiej, jest miejscem szczególnym także z innych względów - tłumaczy proboszcz - Liczy sobie bowiem ponad 2500 lat i, jak twierdzą archeolodzy, to tutaj właśnie znajduje się kolebka Wrocławia z pozostałościami starożytnego grodziska. Na tym właśnie miejscu wiele setek lat później ludowy rzeźbiarz postawił maryjną figurkę, przed którą, jak podaje lokalna tradycja, dokonał się cud uzdrowienia organisty z Wrocławia. Od tamtego momentu nabożeństwo do Matki Bożej na nowo ożywa. - Miejsce jest także niezwykle pięknie położone - dodaje duszpasterz. - Leży na skraju lasu i pogrążone jest w ciszy, co sprzyja modlitewnej zadumie, a jednocześnie dość łatwo można tu dojechać autobusem MPK lub samochodem. Z centrum Wrocławia to raptem ok. 15 minut. Wielu wrocławian już odkryło modlitewny fenomen Osobowic, a kult Matki Bożej na Osobowicach ciągle się rozwija. W tylnej części kaplicy przygotowany został ołtarz letni, który używany jest, gdy przybywa większa liczba uczestników liturgii. Tam też na ścianie umieszczono fotokopię obrazu Matki Bożej Osobowickiej. Często w ciągu dnia otwierane są także drzwi zewnętrzne do kaplicy, w której przedsionku można pomodlić się i obejrzeć wspaniale odrestaurowane wnętrze. Z racji liturgicznego wspomnienia imienia Maryi we wrześniu każdego roku odbywa się tu odpust ku czci Matki Bożej. Zazwyczaj wypada on w niedzielę i jest połączony z festiwalem piosenki religijnej „Spotkanie z Poezją i Piosenką Religijną”. W tym roku odbędzie się już 12. jego edycja a jego organizatorami jest Parafialny Zespół Caritas, we współpracy z młodymi mieszkańcami Osobowic i Radą Osiedla.

Reklama

* * *

OSOBOWICE DAWNIEJ I DZIŚ

Przed wojną Osobowice z jednej strony uchodziły za miejsce rekreacji i modlitwy. Nie tylko w niedzielę z całego miasta przybywały tu tłumy wrocławian, którzy chętnie spędzali swój czas na łonie natury pod opieką znajdującej się na Świętym Wzgórzu łaskami słynącej figurki Matki Bożej Osobowickiej. W potężnym zakolu leniwie płynącej w tym miejscu Odry cumowały statki, które dowoziły spragnionych wypoczynku mieszczuchów. A atrakcji na Osobowicach było sporo. Chętni mogli m.in. podziwiać okolicę z wieży widokowej, obejrzeć pomnik zainstalowany na olbrzymim cokole, a po spacerze w pobliskich kawiarniach i zajazdach posilić się i napić wybornej kawy. Do dziś zresztą spacerując po Osobowickim Lasku można zauważyć dawne oznaki świetności tego miejsca. Z drugiej strony Osobowice jako osiedle nigdy nie należały do zamożnych. Stąd np. niełatwo było utworzyć tu parafię. Udało się to ks. Arturowi Oberowi, który razem z parafianami wykupił zajazd Tivoli i na jego fundamentach wybudował kościół. Co ciekawe, obecna aula Jana Pawła II to dawna sala balowa, plebania przed laty pełniła funkcję hotelu zaś kościelny plac był kawiarnianym ogródkiem. Dziś osiedle pozostało nieco na uboczu dynamicznych zmian, które gołym okiem widać w naszym mieście. Choć, jak w dawniejszych czasach, wyczuwa się tu spokój, to jednak „stare” Osobowice wymagają sporych zmian. Remont głównej drogi na osiedlu i chodników, uporządkowanie Lasku Osobowickiego, zamknięcie eksploatacji pól irygacyjnych w pobliskim Rędzinie to newralgiczne elementy, bez których Osobowice nie rozwiną skrzydeł. Pewnym powiewem idących zmian jest nowoczesne osiedle, a co za tym idzie, nowi mieszkańcy, których można już zobaczyć spacerujących z dziećmi alejkami Osobowickiego Lasku.

MATKA BOŻAOSOBOWICKA

Zanim powstała parafia na Osobowicach wrocławianie tłumnie nawiedzali Święte Wzgórze znane od 1724 r. z kultu Matki Bożej. Miejsce to było bowiem kojarzone z uzdrowieniem organisty Balzera z kościoła św. Macieja. Za sprawą klarysek najpierw postała tu drewniana kaplica, którą po sekularyzacji, przejęła znana wrocławska rodzina Kornów. Choć sami Kornowie byli protestantami, uszanowali maryjny kult i w miejsce drewnianej wybudowali kaplicę murowaną wg projektu Langhansa (młodszego). Wkrótce kaplica, jako jedyny kościół na tym terenie, stała się miejscem ekumenicznych nabożeństw katolików i protestantów. W kolejnych latach Osobowice stawały się coraz ważniejsze. Przebywała tu Izabella Czartoryska, ze swoją rodziną pielgrzymował tu również wielokrotnie, obecny arcybiskup Kolonii, kard. Joachim Meisner, który ostatnio odwiedził to miejsce w 2010 r. Na Świętym Wzgórzu w Osobowickim Lasku często spotkać można modlących się przed figurą lub kroczących śladem przepięknej Kalwarii ludzi. Każdego roku od maja do października odbywają się tu nabożeństwa fatimskie, zaś w październiku przy okazji parafialnego odpustu organizowane jest Spotkanie z Poezją i Piosenką Religijną.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niewiasta Eucharystii

[ TEMATY ]

Matka Boża

Fatima

Eucharystia

Maryja

Ewa Melerska

Figura Matki Bożej w parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Toruniu

Figura Matki Bożej w parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Toruniu

„Z dalekiej Fatimy donośnie brzmi dzwon. Zjawienie Maryi ogłasza nam on. Ave, Ave, Ave Maria! Zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś Maryjo” - śpiewamy podczas nabożeństw i świąt maryjnych w naszej Ojczyźnie, począwszy od Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach.

Refleksje o Matce Najświętszej przywołują nam w pamięci teksty Nowego Testamentu, w których Matka Jezusa wypowiada niewiele słów, a głównie rozważa Boże tajemnice. Wielkim bogactwem Kościoła są również orędzia Maryi, wypowiadane przez Nią podczas objawień w Lourdes, Fatimie czy w Polsce, m.in. w Gietrzwałdzie, Licheniu, Świętej Lipce oraz w wielu innych miejscowościach. Każde z objawień, zatwierdzone przez Kościół kryje w sobie przesłanie Maryi dla danego kraju i całego świata. Ze względu na ogromną wartość Orędzia Fatimskiego dla naszych czasów i jego związek z Eucharystią, dotkniemy w naszych refleksjach historii i znaczenia objawień Matki Najświętszej w Fatimie, w Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Święto Dziękczynienia w Warszawie

2024-06-02 16:15

[ TEMATY ]

Warszawa

Irena Świerdzewska

Już po raz 17. odbywają się dziś w Warszawie obchody Święta Dziękczynienia. W tym roku towarzyszy im hasło „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. W centrum tegorocznych obchodów jest uczczenie 650. rocznicy urodzin królowej Jadwigi, a także zaakcentowanie 25. rocznicy beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego i 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszyła dziś rano w 10-kilometrową trasę procesja z 22. relikwiami świętych i błogosławionych, z relikwiami i wizerunkiem św. Jadwigi na czele. Uczestników pobłogosławił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. Przy kościele św. Antoniego Zaccarii dołączyli przedstawiciele Episkopatu Polski, Kapituł i zaproszeni goście.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelizacyjnie. Młodzieżowo. Z rozmachem

2024-06-03 18:29

ks. Łukasz Romańczuk

Na scenie "Arkadio"

Na scenie

Prawie 2 tysiące młodych uczestniczyło w spotkaniu na Stadionie Miejskim w Ziębicach. Była to okazja do integracji, posłuchania świadectwa Arkadio oraz posłuchania jego twórczości. Nie zabrakło freestyle, wartościowego przekazu i innych atrakcji.

Wydarzenie ewangelizacyjne na taką skalę odbyło się w Ziębicach po raz pierwszy. Koncert artysty pod pseudonimem “Arkadio” miał także cel profilaktyczny, aby przestrzec młodych ludzi przed korzystaniem z używek. Samo spotkanie było także zachętą do odkrywania swoich zdolności, a hasło: “Odkryj swój talent” motywowało ku temu. Sam artysta dając świadectwo wiary i życia zachęcał młodych, aby nie bali się odkrywać swoich zdolności.- Zaprosiliśmy młodzież po to, aby mogli posłuchać wartościowych treści. Przede wszystkim stawiamy na profilaktykę, bo Arkadio opowiada o swoim życiu, jak w młodym wieku sięgał po używki i jak z tej złej drogi wyszedł. Chcemy stawiać na edukację, a przy tym mówić o Panu Bogu. Nowe formy ewangelizacji, bo widzimy, że młodzieży w kościele jest coraz mniej, a my chcemy wychodzić do nich nowymi metodami - mówi ks. Bogusław Wojnarowski, organizator wydarzenia oraz wikariusz z Ziębic, dodając: - Cieszę się, że pozytywnie na prośbę odpowiedział bp Jacek Kiciński, nasz biskup pomocniczy. Przez cały czas był z młodzieżą i to jest piękne z jego strony. Obecność kapłanów w sutannach na takim koncercie ma znaczenie. Duża zasługa, że jest tyle dzieci i młodzieży, to dyrektorów szkół i wychowawców. Są uczniowie z Ziębic i okolicznych miejscowości, ale także są młodzi z Wrocławia czy Oleśnicy. Mamy także przychylność władz lokalnych, bo jest z nami m.in. burmistrz Ziębic, który na wstępie życzył młodym pięknego spotkania. - To przesłanie, które będzie powiedziane zostało przez was przyjęte i wcielone w życie - powiedział Mariusz Szpilarewicz, burmistrz Ziębic.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję