Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

2024-04-25 15:40

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To pierwsza oficjalna wizyta biskupa nominata na terenie diecezji sosnowieckiej. Bp Ważny miał więc okazję do wstępnego zapoznania się z pracownikami lokalnych instytucji kościelnych.

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

W swoim wystąpieniu bp Artur odwołał się do 1 Listu św. Piotra, którego fragment odczytywany jest akurat 25 kwietnia w święto św. Marka Apostoła:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Starszych więc, którzy są wśród was, proszę, ja również starszy, a przy tym świadek Chrystusowych cierpień oraz uczestnik tej chwały, która ma się objawić: paście stado Boże, które jest przy was, strzegąc go nie pod przymusem, ale z własnej woli, jak Bóg chce; nie ze względu na niegodziwe zyski, ale z oddaniem; i nie jak ci, którzy ciemiężą gminy, ale jako żywe przykłady dla stada. Kiedy zaś objawi się Najwyższy Pasterz, otrzymacie niewiędnący wieniec chwały. Tak samo wy, młodzieńcy, bądźcie poddani starszym!” (1 P 5, 1-5).

Powyższe słowa bp Ważny zadedykował wszystkim kapłanom diecezji sosnowieckiej i dodał, że zna bardzo pozytywne świadectwa mówiące o wiernych tego lokalnego Kościoła:

- Myślę, że to jest przesłanie o tym, w jaki sposób mamy funkcjonować w naszej diecezji wobec Ludu Bożego, który na pewno jest przez Pana Boga ukochany. Kiedy dziennikarze mnie pytali o pierwsze myśli gdy Nuncjusz Apostolski powiedział mi o Sosnowcu, to pierwsze skojarzenia miałem z ludźmi, z konkretnymi twarzami i osobami, a nie z tym co było opisywane w ostatnim czasie w mediach. Są osoby w naszej diecezji, które znam, z którymi się przyjaźnię i które dają jak najlepsze świadectwo o Ludzie Bożym tutaj żyjącym. – podkreślił bp Artur Ważny.

Podziel się cytatem

Reklama

Abp Adrian Galbas również odwołał się do słów św. Piotra:

Reklama

- Św. Piotr w Liturgii Słowa odczytywanej w dzisiejsze święto św. Marka Apostoła dzieli się swoim doświadczeniem człowieka po bardzo głębokich przejściach. Mówi, abyśmy „wszystkie nasze troski przerzucali na Pana Boga” (por. 1 P, 5). Św. Piotr nie jest naiwny i wie, że każdy z nas ma swoje troski i że są one adekwatne do zadań, które są na nas nałożone. – zauważył abp Galbas.

Reklama

Administrator Apostolski podkreślił, że wyzwania, które po ludzku nas przerastają, mogą zostać podjęte tylko we współpracy z Bogiem:

- Pod troskami można się ugiąć, można się załamać, można je nawet w zły sposób przeżywać. A złych sposobów na przeżywanie naszych trosk jest bez liku. Ale można i trzeba w tym całym swoim zatroskaniu jeszcze bardziej otworzyć się na Tego, który jako jedyny jest Wszechmocny. Nie jesteśmy w tym wszystkim sami. Myślę, że nowe zadania stają się dla nas okazją również do nowej ufności, żeby po raz kolejny sobie uświadomić, że to dla Boga nie ma nic niemożliwego. – zapewnił administrator apostolski diecezji sosnowieckiej życząc bp. Arturowi Ważnemu wielkiej ufności w podejmowanych przez niego wyzwaniach w diecezji sosnowieckiej.

Po zakończonym spotkaniu w Kurii Diecezjalnej biskup sosnowiecki nominat odwiedził po raz pierwszy Bazylikę Katedralną pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Następnie udał się do na spotkanie ze wspólnotą Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, w którym kształcą się seminarzyści diecezji sosnowieckiej i częstochowskiej.

Podziel się cytatem

Reklama

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

W planach bp. Artura Ważnego jest jeszcze spotkanie z siostrami Karmelitankami Dzieciątka Jezus w Domu Macierzystym zgromadzenia w Sosnowcu.

Reklama

Zgodnie z prawem kościelnym nowo mianowanemu biskupowi przysługuje w powierzonej mu diecezji pełna władza do kierowania Ludem Bożym dopiero od momentu przedstawienia do wiadomości diecezjalnego kolegium konsultorów pisma apostolskiego w obecności kanclerza kurii. Wtedy automatycznie wygaśnie urząd tymczasowo zarządzającego diecezją sosnowiecką administratora apostolskiego.

Reklama

Abp Adrian Galbas SAC wskazał, że to prawne objęcie urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego będzie miało miejsce 8 maja br. w uroczystość św. Stanisława BM o godz. 16:00 w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu.

Od tego momentu imię bp. Artura będzie wspominane przez celebransów w Modlitwie Eucharystycznej ([…] z naszym Biskupem Arturem oraz całym duchowieństwem).

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie uroczyste, liturgiczne objęcie sosnowieckiej Katedry przez bp. Artura Ważnego, tzw. ingres, który odbędzie się 22 czerwca br.

Decyzja papieża Franciszka o nominacji dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej – bp. Artura Ważnego – na urząd biskupa sosnowieckiego została ogłoszona 23 kwietnia 2024 r. o godz. 12:00 przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce.

Ocena: +9 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie konkursy

Wydział Katechetyczny „zatonął”. Oczywiście nie chodzi o żaden kataklizm, ale o liczbę prac, które napłynęły na konkursy papieskie. Było ich tak dużo, że po rozłożeniu zajęły niemal cały hol.

Konkursy były trzy, ale za to w kilku kategoriach: plastyczno-informatyczny w z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II; kartka urodzinowa dla św. Jana Pawła II i konkurs literacko-dziennikarski „Dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły – św. Jan Paweł II”. Bezpośrednim przyczynkiem do zorganizowania konkursów było uczczenie 100. rocznicy urodzin papieża, kultywowanie pamięci o wielkim Polaku, rozwijanie świadomości o potrzebie i możliwości zdobywania świętości, wyrażanie wdzięczności Bogu za dar życia oraz zachęcenie do dzielenia się własnymi talentami.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Świątek zrewanżowała się Sabalence za ubiegłoroczną porażkę w finale w Madrycie. To było ich 10. spotkanie i siódma wygrana Polki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję